سواد رسانه‌ای،حلقه مفقوده فضای مجازی چرا بایستی جزئیات پرونده «روح الله زم» و «شبکه آمدنیوز» افشا شود؟(30 - مهر - 1398)
سواد رسانه‌ای،حلقه مفقوده فضای مجازی چرا بایستی جزئیات پرونده «روح الله زم» و «شبکه آمدنیوز» افشا شود؟

عطش افکارعمومی در اطلاع یافتن از پشت پرده ماجرای آمدنیوز نیز بسیار بالاست و بستر ایجاد سواد رسانه‌ای نیز در این حوزه کاملا مهیا شده‌است و اعلام جزییات این پرونده می‌تواند به بالا رفتن سواد رسانه‌ای مردم کمک کند.


به گزارش خبرنگار حوزه رسانه گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، سواد رسانه ای
 مهارت‌های قابل یادگیری است که به توانایی دسترسی، تجزیه و تحلیل و ایجاد انواع پیام‌های رسانه‌ای اشاره دارد و یک مهارت ضروری در دنیای امروزی به شمار می‌رود. برای حرکت در محیط رسانه‌ای پیچیده امروز باید قادر به درک بهتر پیام‌های رسانه‌ای باشیم.


لزوم یادگیری مهارت سواد رسانه‌ای

سواد رسانه‌ای به مخاطب یاد می‌دهد که موجودی القاشده و مانند یک خمیربازی نباشد که هر فردی بتواند شکل و شمایلی به افکار و عقاید وی بدهد. قدم اول سواد رسانه‌ای یاد دادن به افراد برای تمیز دادن اخبار درست و نادرست است. درواقع افراد بایستی اول جنس اخبار و اطلاعات را به خوبی درک کنند و سپس درباره آن نظر بدهند. در دنیایی که ابزار وسایل جمعی و رسانه‌ای بسیار جلوتر از رسانه‌ها در حال پیشرفت هستند و اغلب رسانه‌ها متاثر از این ابزار خود را تغییر می‌دهند و حتی رسانه‌های جدید از دل این ابزار اطلاع‌رسانی به‌وجود می‌آید، قطعا منابع غیرموثق خبری نیز شکل می‌گیرند که می‌توانند به تولید فیک نیوز بپردازند.

فضای پیچیده و هزارتوی مجازی نیز سبب شده تا تولید فیک نیوز بسیار آسان‌تر و متعاقب آن سریع‌تر صورت گیرد. همچنین انفجار اطلاعات نیز سبب شده است که کسب مهارت سواد رسانه‌ای بسیار حائز اهمیت شود. روزانه افراد در معرض بمباران شدید اخبار و اطلاعات قرار دارند. حالا با پدیده اخبار جعلی و فیک نیز این بمباران اطلاعاتی تبلیغاتی بیشتر و بیشتر شده است.

افراد بایستی در این خصوص بدانند مطالبی که در دسترس آنان قرار می‌گیرد چه جنس و ماهیتی دارد. ممکن است این اطلاعات صرفا تبلیغاتی اما در قالب اخبار روزانه ارائه شود. شاید فردی که مطلبی را می‌خواند درون مایه‌اش طنز بوده اما حاوی مطالب سیاسی اجتماعی روز باشد. بنابراین سواد رسانه‌ای در دنیای امروز با وجود فضای مجازی پیچیده، ابزار و وسایل جمعی در حال پیشرفت و چند وجهی و جا مانده رسانه‌ها در این روند از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

سواد رسانه‌ تنها یک مهارت فردی نیست/ وظیفه رسانه‌ها و مسئولان در بالابردن سواد رسانه ای افکارعمومی

اما سواد رسانه‌ای تنها مهارتی فردی نیست که مخاطبان برای کسب و بالابردن آن تلاش کنند؛ بلکه فضای رسانه‌ای و مسئولان نیز بایستی برای رسیدن به آن از هیچ کاری فروگذاری نکنند. در همین باب موضوع بازداشت شرشبکه آمدنیوز که با یک عملیات توسط اطلاعات سپاه دستگیر شد، یکی از موارد جالب توجه است.

آمدنیوز که یکی از فیک نیوزهای ضدانقلاب بود توانست با این مزیت که اخبار افشاگرانه تولید و منتشر می کند برای خود نامی دست و پا کند. این رسانه توسط یکی از فرزندان مسئولان گذشته که در حوزه فرهنگی فعالیت داشت، راه اندازی شد. «نیما (روح الله) زم» که سرشبکه این وبسایت ضدانقلاب بود حتی در زمانی مطرح کرد که اصلا ارتباطی به این شبکه ندارد اما وقتی بازداشت شد، خبر دستگیری وی روی کانال تلگرامی آمدنیوز منتشر شد تا به خوبی محرز شود که وی سرشبکه همین وبسایت ضدانقلاب بود.

آمدنیوز رسانه ای بود که بعضا به سبب همین عدم شکل گیری سواد رسانه‌ای صحیح و شفافیت رسانه ای در داخل کشور مورد توجه قرار گرفت. در همین باب با دستگیری روح الله زم این امیدواری وجود دارد که با افشاگری درباره پشت پرده این شبکه ضدانقلاب ماهیت تشکیل چنین رسانه هایی مشخص شود.

درواقع هر چقدر جزئیات تشکیل این شبکه برای افکارعمومی آشکار شود، می توان امیدوار بود بیشتر در جهت بالابردن سواد رسانه‌ای عمومی قدم برداشته شده است. تنها کشف و انهدام باند و شبکه های رسانه‌ای فیک راهکار مقابله با چنین مواردی نیست و بایستی برای عدم اعتماد مخاطبان به چنین فیک نیوزهایی قدم اساسی برداشته شود.

بنابراین اگر این سئوال را طرح کنیم که چه لزومی دارد که جزئیات پروند شبکه آمدنیوز افشا و برای افکارعمومی شفاف سازی شود، یکی موارد مهمی که در پاسخ به این سئوال بایستی مطرح شود، در جهت بالابردن سواد رسانه ای جامعه است. امروز عطش افکارعمومی در اطلاع یافتن از پشت پرده ماجرای آمدنیوز نیز بسیار بالاست و بستر ایجاد سواد رسانه‌ای نیز در این حوزه کاملا مهیاست.

افشای جزئیات این پرونده و اینکه شبکه آمدنیوز با چه کسانی ارتباط داشته است و تحت حمایت سرویس های جاسوسی بیگانه بوده است خودش جزئی از فرایند بالابرد سواد رسانه ای جامعه است.

از سوی دیگر هر چقدر سواد رسانه ای جامعه بالاتر برود هم قطعا در آینده کمتر این نوع شبکه هایی که از فیک نیوزها و اخبار جعلی برای جذب مخاطب استفاده می کنند، مورد استقبال قرار می گیرن

شبکه های اجتماعی :

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =