دکتر طهرانچی: کانون های معرفت رضوی شعارگرایی را به شعورگرایی تبدیل کنند(20 - بهمن - 1398)
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: کانون‌های معرفت رضوی محل تولید اندیشه هستند و باید دین‌گرایی را در مقابل دین‌زدایی به دانشگاه برگردانند و شعارگرایی را به شعورگرایی تبدیل کنند.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی در نخستین نشست سراسری سفیران معرفت و گردهمایی دبیران و مسئولان کانون‌های معرفت رضوی ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد، با تبریک ایام الله دهه فجر، اظهار کرد: خدا را شاکریم در ایامی زندگی می‌کنیم که امامین انقلاب رهبری جامعه ما را برعهده داشته‌اند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دهه فجر ایام الله رها شدن از طاغوت و پیوستن جامعه زیر چتر ولایت بود، خاطرنشان کرد: ایران در ایامی که در هدایت طاغوت بود، تا جایی پیش رفت که در جشن هنر شیراز، اخلاق را به زیر کشیدند و به دنبال تغییر تاریخ بودند، چرا که بنا داشتند هویت اسلامی را از ملت ایران بگیرند. خداوند اما نعمتی به ما عطا کرد که باید آن را در این ایام گرامی بداریم. به برکت وجود امام خمینی (ره) ایرانی که ژاندارم آمریکا در منطقه بود، به کشوری تبدیل شد که اکنون پیشتاز حمایت از مستضعفان دنیاست.
او با یادآوری اینکه در غرب، نظام دانشگاه پیش از قرن بیستم مبتنی بر نظام استاد- شاگری بود، ادامه داد: در ایران نیز نظام آموزش سنتی ما که از سوی حوزه‌های علمیه و مدارس ارائه می‌شد، اینگونه بود. پس از مدرنیته سازمان‌یافته غرب اما نظام استاد-شاگردی به نظام سازمان‌ محوری تبدیل و سازمان دانشگاه به عنوان نظام تربیتی مطرح شد؛ بدین معنی که ارزش‌ها در جامعه در نگاه مدرنیته سازمان‌یافته، برآمده از دانشگاه بود و دانشگاه خلق ارزش می‌کرد و در لایه فرهنگی راهبر اجتماع بود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه وارداتی ما یک خلاء جدی در حوزه فرهنگی و معرفتی داشت، توضیح داد: همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند دانشگاه در ایران برمبنای دین‌زدایی به وجود آمد و به همین دلیل دانشگاه‌های ما سازمان معرفت‌ساز نیستند، بلکه به نوعی می‌توان آنها را معرفت‌سوز دانست چون این دانشگاه به اصرار برخی مدیران- که عقبه فرهنگی غرب دارند و وابسته به نحله فرهنگی پیاده‌سازی مدرنیته هستند- باید اپوزیسیون‌ساز و متصل به فرهنگ مدرن باشد، نه معرفت اسلامی که برای نجات بشر لازم است.
او با اشاره به اینکه معرفت اسلامی از سوی ائمه (ع) شرح و بسط داده شده است و در یک نهضت هزارساله به ابعاد مختلف انسان توجه دارد، افزود: انسان 300 ساله غربی یک مفهوم دارد و انسان 250 ساله که مقام معظم رهبری به نیکی آن را تبیین کرده‌اند، مفهوم و کارکرد معرفتی دارد. بنابراین نیاز داریم سازمان دانشگاه معرفت‌ساز باشد، چرا که جوان در سن 18 سالگی وارد دانشگاه می‌شود و در دوران تحصیل تخصص و درجه علمی او بالا می‌رود، اما درجه معرفتی دانشجویان لزوما ارتقا نمی‌یابد. این کارکرد، دانشگاه را مانند گل‌های گلخانه‌ای کرده است که در فضای سرد بیرون از بین می‌روند؛ مانند دانشجویانی که پس از فراغت از تحصیل، به کشور پشت می‌کنند.
طهرانچی ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد دانشگاه‌های ما نتوانسته‌اند معرفت دانشجویان را تعمیق دهند. خوشبختانه کاری که در معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تحت عنوان کانون‌های معرفت رضوی آغاز شده، در راستای تمدن‌سازی نوین اسلامی است که امام رضا (ع) بنیان آن را گذاشت و این تمدن اسلامی در قرن‌های دوم تا پنجم به اوج خود رسید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به به راه‌اندازی کانون‌های معرفت رضوی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: یکی از ویژگی‌های کانون‌های معرفت رضوی، تربیت جوانان مؤمن انقلابی و دارای بنیه است که با چند مطلب خلاف واقع، فتنه‌گری‌ها، جریان‌سازی‌ها و دلارهای حمایتی، خود را نمی بازند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: معرفت با دروس معارف و اخلاق حاصل نمی‌شود چرا که لایه معرفت‌سازی با لایه آموزش متفاوت است. معرفت انگیزه درونی می‌خواهد که برای به دست آوردن آن باید در کلاس‌های اخلاق زانو زد. یکی از برنامه‌هایی که می‌تواند منجر به معرفت‌افزایی در بین دانشجویان شود، کانون‌های معرفت رضوی است.
طهرانچی با بیان اینکه مسجدهای واحدهای دانشگاهی، قرارگاه و برنامه‌های نمازجماعت وعده‌گاه کانون‌های معرفت رضوی است، خاطرنشان کرد: جنس کانون‌های معرفت رضوی متفاوت از تشکل‌های اسلامی- سیاسی است که وجود و حضور آنها نیز در دانشگاه لازم است. این کانون‌ها محل تولید اندیشه هستند و باید دین‌گرایی را در مقابل دین‌زدایی به دانشگاه برگردانند و شعارگرایی را به شعورگرایی تبدیل کنند.
او با تأکید بر اینکه مدارج تقوا در محیط‌های دانشگاهی باید مورد توجه کانون‌های معرفتی قرار گیرد، اضافه کرد: جوان برای آنکه محفوظ بماند، باید برنامه ریزی کند و همراه با جریان کسب تقوا، خودسازی داشته باشد. همانطور که امام راحل نیز فرمودند اگر کسی خود را نسازد و صالح نباشد، بخواهد جامعه را بسازد، به تباهی کشیده می‌شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: کانون‌های معرفت باید در این زمینه برنامه داشته باشند و بدانند که تجمعات و کانون‌ها، دانشجویان را در محیط دانشگاه محکم می‌کند و به صورت انفرادی نمی‌توان خود را در دانشگاه حفظ کرد. بنابراین کانون‌ها باید در خودسازی و تمسک به قرآن و اهل بیت (ع) و طی کردن تقوا مؤثر باشند.
در این نشست، شش نفر از دانشجویان به نمایندگی از کانون‌های معرفت رضوی از واحدهای بروجرد، آباده، زاهدان، اهواز، اصفهان و فلاورجان به ارائه گزارش و بیان مطالب و پیشنهادهای خود پرداختند.

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =