دکتر کلانتری: دغدغه استادان تربیت فرزندان کشور با موازین انقلاب باشد(3 - تیر - 1398)

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: استاد تراز انقلاب باید با دست پر به دانشگاه بیاید و تربیت فرزندان کشور با موازین انقلاب باید دغدغه استادان تمامی گروه‌های دانشگاهی باشد. 
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، همایش استاد تراز انقلاب اسلامی گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر مصطفی چمران با حضور مسئولان و استادان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد یادگار امام (ره)، برگزار شد.
در این همایش، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: کرسی مقدس تدریس در دانشگاه از ارزش‌های بزرگ محسوب می‌شود و استادان دانشگاه باید قدردان این نعمت بزرگ باشند.
حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری با گرامیداشت یاد و خاطره شهید چمران، خاطرنشان کرد: ایشان یک انسان مخلص و ستاره‌ای بود که در آسمان انقلابی‌گری کشور درخشید و به عنوان یک استاد تراز انقلاب اسلامی نقش ایفا کرد. قبل از دکتر چمران، امام خمینی (ره) نمونه بارز انسانی بود که در عصر ما نماد انبیای الهی را به عرصه نمایش گذاشت. امام (ره) نقش بزرگ استادی را برعهده داشت و باعث شد پس از ناامیدی‌ها، اسلام ناب محمدی(ص) در مرکز توجه قرار گیرد.
او با بیان اینکه شاخص‌های استاد انقلابی در دو بخش شخصی و اجتماعی قابل ارزیابی است، ادامه داد: نخستین شاخص استاد تراز انقلابی، ایمان به راه خود است، همانگونه که امام (ره) به حرکت خود اعتقاد کامل داشت. در مسیر امام خمینی(ره) و از آغاز حرکتشان برای انقلاب، فراز و نشیب‌های فراوانی وجود داشت، اما ایشان هیچ‌گاه گرفتار شک و تردید نشد و با اعتقاد راسخ به راه خود ادامه داد. استادان دانشگاه نیز باید این موضوع را سرلوحه کار خود قرار دهند.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به دومین شاخص استاد تراز انقلابی، اضافه کرد: استادان باید از موضوع های روز در تمامی حوزه‌ها از جمله معارف، آموزه‌های قرآن، روایات، دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و غیره اطلاعات کافی و لازم داشته باشند. مقام معظم رهبری در این زمینه با دامنه گسترده‌ای از مطالعه می‌تواند الگوی واقعی استاد تراز انقلابی باشد.
کلانتری تاکید کرد: استاد تراز انقلاب نیز باید با دست پر به دانشگاه بیاید و تربیت فرزندان کشور با موازین انقلاب باید دغدغه استادان تمامی گروه‌های دانشگاهی باشد.
او با بیان اینکه استاد دانشگاه وظیفه خطیری نسبت به تربیت نسل جوان برعهده دارد، افزود: نسل جوان قرار است گام دوم انقلاب را بردارد. از این رو نقش استادان در شناساندن انقلاب به جوانان، دوچندان می‌شود. 
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: اگر قرار است نقش استاد تراز انقلاب اسلامی را برعهده بگیریم، باید حجم وسیعی از مطالعه ها را داشته باشیم تا هم انقلاب را بهتر بشناسیم و هم به نحو احسن آن را به نسل جوان منتقل کنیم. اگر این اتفاق بیفتد، نسل جدید می‌تواند گام دوم انقلاب اسلامی را محکم‌تر بردارد.

استادان دانشگاه مسلط به مبانی جنگ شناختی شوند
رئیس سازمان بسیج اساتید کشور نیز در این همایش اظهار کرد : ۳۱ سال پیش و در بحبوحه ارسال نامه امام خمینی(ره) به گورباچف، غرب انتظار داشت ایران به شرق گریزان شود در حالی که سخنان حکیمانه امام (ره) دنیا را متحول کرد.
دکتر مجتبی زارعی ادامه داد: امتداد گفتمان انقلاب اسلامی از سوی مقام معظم رهبری پس از ۳۱ سال در جنگ شناختی و روانی دشمن دیده می‌شود. در این شرایط استادان دانشگاه باید مسلط به مبانی جنگ شناختی شوند.
او افزود: امروز جنگ‌های دوره پست‌مدرن و جنگ‌های شناختی شروع شده که به جنگِ جنگ‌ها مرسوم است. لیبی و عراق با جنگ‌های پست‌مدرن تصاحب شدند. جنگی نظامی اتفاق نمی‌افتد و این دنیا هاضمه جنگ‌های سخت را ندارد.
رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با بیان اینکه آمریکا ضعیف شده است، خاطرنشان کرد: امروز در سایه مقام معظم رهبری تلفیق علم و ایمان، جمهوری اسلامی را در بالاترین نقطه عزت قرار داده است. اکنون باید دانشگاه‌ها، استادان و دانشجویان از خود بپرسند در شرایط کنونی ما در کجا هستیم؟ دانشگاه‌ها باید با تلفیق علم و عمل و مسئله‌محوری در اقتصاد شهری موثر باشند.

دانشگاه آزاد اسلامی بیانیه گام دوم را محور حرکت خود قرار داده است
همچنین رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در همایش استاد تراز انقلاب اسلامی گفت: زندگی شهید چمران سرشار عشق، ایمان، مجاهدت و فداکاری بود. ایشان دستگیر محرومان و مستضعفان و پایبند ولایت بود.
دکتر سیدمحمود ‌هاشمی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی، حل مسائل و مشکلات جامعه است، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را محور حرکت خود قرار داده و بر این اساس برنامه‌های خود را تنظیم کرده است. 
او اضافه کرد: از جمله این برنامه‌ها، حل مسائل جامعه است. گره زدن اقتصاد شهرها و فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی، در راستای حل مسائل جامعه است و این دانشگاه نیازهای پژوهشی کشور را جزو اولویت‌های خود قرار داده است.

مهم ترین شاخص استاد تراز انقلابی، باور داشتن نظام، انقلاب و امام (ره) است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و واحد تهران مرکزی نیز اظهار کرد: باید خصوصیات استاد تراز انقلابی تدوین شود تا همه به آن دسترسی داشته باشند.
دکتر محمودرضا آقامیری با بیان اینکه کسی می تواند استاد تراز انقلابی باشد که به امام خمینی (ره) باور و اعتقاد قلبی داشته باشد، تاکید کرد: امام (ره) در مسیری که انتخاب کرده بود، هیچ تردیدی نداشت و این موضوع باید مورد توجه استادان باشد.
آقامیری خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با استادان، فرمودند استاد تراز انقلابی باید عالم باشد. اخلاص، اخلاق و توانایی تربیت درست نسل جوان خصوصیاتی است که استادان را از یکدیگر متمایز می‌کند. درواقع مهم ترین شاخص استاد تراز انقلابی باور داشتن نظام، انقلاب و امام خمینی (ره) است.

استاد تراز انقلاب مساله ‌محور و رصدکننده فناوری باشد
همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری، با یادآوری اینکه پرداختن به مقوله استاد تراز انقلابی در مقوله های دانشگاهی خالی بوده است، اذعان کرد: استاد انقلابی باید آگاه باشد که انقلاب اسلامی از او چه توقعی دارد. این مبحث باید به صورت یک منشور در سیستم فکری دانشگاهی تدوین شود.
دکتر سعید قاضی مغربی با بیان اینکه امام (ره) از دانشگاه به عنوان کارخانه آدم‌سازی یاد می‌کند، اضافه کرد: این مسئله اهمیت دانشگاه را نشان می‌دهد. از این رو اساتید دانشگاه باید نهایت دقت خود را در کلاس‌های درس به کار برند.
او با اشاره به برخی ویژگی های استاد تراز انقلابی، تصریح کرد: دردآشنا بودن، تعامل با جامعه، مساله‌محور بودن، تدریس عاشقانه، اخلاص، رصدکننده فناوری و آشنایی با مفاهیم قرآن و ائمه (ع) آینده‌پژوهی برخی از شاخص هایی است که استاد تراز انقلابی باید دارا باشد.
در پایان مراسم، از 10 استاد تراز انقلاب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی با اهدای لوح تقدیر شد.

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =