دکتر کلانتری: شأن و کرامت دانشجویان باید در محیط‌های علمی و دانشگاهی حفظ شود(25 - خرداد - 1398)

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شأن و کرامت دانشجویان باید در محیط‌های علمی و دانشگاهی حفظ شود و مدیران در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مطالبات دانشجویان پاسخ دهند. 
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، کمیسیون تخصصی معاونت فرهنگی و دانشجویی در دومین روز اجلاس رئیسان واحدهای دانشگاهی با حضور حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی و مدیران کل این معاونت، در سرسرای همایش‌های کتابخاته دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.
کلانتری در این نشست با بیان اینکه دانشگاه دارای ماهیت و هویت فرهنگی است، تاکید کرد: تولید، آموزش و ترویج علم از مؤلفه‌های مهم فرهنگی هستند و دانشگاه مولد فرهنگ است.
او با اشاره به اینکه رعایت کرامت دانشجو، اخلاق اسلامی، سرعت عمل در پاسخگویی و در دسترس بودن مدیران جنبه‌های دیگر کار فرهنگی است، ادامه داد: باید شأن و کرامت دانشجویان در محیط‌های علمی و دانشگاهی حفظ شود و مدیران در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مطالبات دانشجویان پاسخ دهند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: توجه عملی به برگزاری نماز، عدم برگزاری کلاس‌های آموزشی در وقت نماز، پخش صوت دلنشین و زیبای اذان در فضای دانشگاه، توجه نظافت و زیبایی نمازخانه‌ها و مساجد، افزایش جذابیت فضای نماز و غیره از دیگر جنبه‌های فرهنگی کار مدیران در دانشگاه است.
کلانتری بر برگزاری منظم شورای فرهنگی با رویکرد بحث، اندیشه‌ورزی و گفت‌وگو روی مباحث سیاست‌های کلان فرهنگی تأکید و اضافه کرد: در این شوراها باید مشکلات و معضلات فرهنگی جامعه و دانشگاه مورد بحث و بررسی قرار گیرد و تصمیم‌های سازنده و کاربری اتخاذ شود. کارگروه آراستگی و شئون رفتاری و فرهنگی باید به طور منظم و مستمر در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شود.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: برگزاری اردوهای متمرکز معرفتی و فرهنگی، استفاده از شخصیت‌های ارزشی و انقلابی برای سخنرانی در برنامه‌ها و مناسبت‌های مختلف، توجه جدی به کانون‌های قرآن و عترت و محور قرار دادن نماز و مسجد از دیگر اولویت‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر نصیری: کرسی‌های آزاداندیشی فرصت ویژه برای دانشگاه آزاد اسلامی است
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و اندیشه‌ورزی یک فرصت ویژه برای دانشگاه آزاد اسلامی است.
به گزارش خبرنگار آنا، دکتر رضا نصیری در دومین روز اجلاس رئیسان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در گرامیداشت سی‌وهفتمین سالگرد آغاز به کار این دانشگاه خاطرنشان کرد: رئیسان واحدهای دانشگاهی باید اهتمام و توجه ویژه‌ای به نسبت به مناسبت‌های انقلابی داشته باشند. برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و اندیشه‌ورزی در این راستا فرصت مناسبی به شمار می آید.
او افزود: اردوهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی باید منشا تحول دانشگاه و جریانات دانشجویی باشد. ضرورت دارد به شعائر و نمادهای فیزیکی دانشگاه توجه و فضای انقلابی در محیط دانشگاه فراهم شود.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: لازم است رؤسای واحدها توجه ویژه‌ای به برنامه هایی همچون راهیان‌نور و پیاده‌روی اربعین داشته باشند. 
نصیری با اشاره بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر کتابخوانی بیان کرد: ضروری است مسابقه ها، اردوهای فرهنگی و برنامه‌های کتابخوانی مورد توجه رئیسان واحدهای دانشگاهی قرار گیرد. رویکرد دانشگاه‌ها به هنر ناب انقلاب در واحدها می‌تواند در تبیین اهداف انقلاب داشته باشد.
او اضافه کرد: جشنواره نوآوری‌های فرهنگی و برنامه های پیاده‌روی و بازدید منزل شخصی امام خمینی(ره) از جمله برنامه‌های فرهنگی مصوب است.

دکتر جوانمرد: ورزش سرمایه‌ اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی است
همچنین سرپرست مرکز ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی در این کمیسیون گفت: بخش ورزشی از سرمایه‌های اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می آید.
دکتر کمال جوانمرد با بیان اینکه ورزش یاور می‌خواهد، افزود: بنابراین باید در یک پنل فرهنگی به این مورد بیشتر توجه داشته باشیم. وقتی در جنگ سخت فرهنگی قرار داریم که به صورت نرم حمله می‌شود، برای دفاع در مقابل آن باید دفاع نرم صورت بگیرد.
سرپرست مرکز ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: بهترین پادزهرهای بدنی این مقابله نرم، ورزش و توجه به آن است، با توجه به فرمایش‌ها و تأکید مقام معظم رهبری درباره توجه ویژه به بحث ورزش پیام‌های معظم‌له در این زمینه بسیار معنادار است.
جوانمرد بیان کرد: ورزش یکی از راه های موثر ارتباطی است که نشاط و شادابی را به جامعه تزریق می‌کند. دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه توانسته است رتبه‌های حائز اهمیتی را کسب کند و قهرمانان و‌ ورزشکاران زیادی در این دانشگاه حضور دارند.
او با اشاره به اینکه امروزه علم ورزش حرف نخسترا در سطح دانشگاه‌های مطرح می‌زند، اظهار کرد: حتما باید به این حوزه توجه ویژه‌ای داشته باشم. با وجود ۳۲۵ مجموعه ورزشی، ۵۲ هزار دانشجو و ۵۰۸ عضو هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی لازم است در بحث درآمدزایی میز اقدامات لازم را به انجام برسانیم.
سرپرست مرکز ورزش و تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: همسان‌سازی جنسیت در دانشگاه آزاد اسلامی باید در زمان مسابقه ها لحاظ شود تا بتواند پیوست فرهنگی در شورای فرهنگی داشته باشد. با این وجود ورزش یک سرمایه اجتماعی و فرهنگی در رقابت با آموزش عالی است.
جوانمرد ادامه داد: در حوزه ورزش لازم است درآمدزایی داشته باشیم تا بتوانیم به دستاوردهای بزرگ تر نیز برسیم. در مسابقه های آسیایی جاکارتا، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی 61 مدال از ۶2 مدال کاروان ورزشی کشورمان را کسب کردند. همچنین دختران بسکتبالیست دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقه های آسیایی دانشجویان در تایوان، نخستین بار نایب‌قهرمان شدند و به لیگ جهانی راه یافتند.

دکتر صامت: مشاوره‌های درسی و ازدواج از اولویت‌های مراکز مشاوره است
مدیرکل دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز اظهار کرد: مشاوره‌های درسی و ازدواج و پیشگیری از مشکلات روحی از اولویت‌های مراکز مشاوره این دانشگاه است.
دکتر علیرضا صامت گفت: قریب به هزار و ۵۰ نفر مشاور در واحدهای دانشگاهی فعال هستند که تقویت این متخصصان تأثیر بسیاری در برطرف کردن مشکلات دانشجویان دارد.
او افزود: مراکز مشاوره واحدهای دانشگاهی وظیفه دارند در راستای شکوفایی استعدادهای دانشجویان و ارتقای کیفی و روحی دانشجویان اقدام کنند. مشاوره‌های ازدواج، درسی و پیشگیری از مشکلات روحی از اولویت‌های اداره دانشجویی است.
مدیرکل دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: در آیین‌نامه جدید مراکز مشاوره از مشاوره‌های حقوقی تا مشاوره‌های کسب و کار تعبیه و تبیین شده و هدف اصلی ورود به حوزه مشاوره فردی است. البته ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در این زمینه برآورد شده است. حضور مشاوران در مراکز مشاوره به صورت مستمر با مصوبه هایی میسر شده است.
صامت با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر کتابخوانی، اذعان کرد: مراکز مشاوره واحدهای دانشگاهی می‌توانند با اخذ مجوزهای سازمانی در راستای کسب درآمدهای غیرشهریه‌ای دانشگاه خدمات مشاوره را برای عموم را ارائه کنند. مشاوره‌های آموزشی نیز از اولویت‌های این مراکز است.
او خاطرنشان کردکرد: در هر نیم‌سال دانشگاهی بیش از چهار میلیون پُرس غذا در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی طبخ می‌شود. توجه ویژه رئیسان واحدهای دانشگاهی در امور تغذیه دانشجویان ضروری است و توافقات لازم با دستگاه‌های اجرایی برای دریافت مواد اولیه با کیفیت و یارانه‌ای نیز انجام شده است.

دکتر قربانی: حمایت از تشکل‌های دانشگاهی واجب فرهنگی است
همچنین مدیرکل تشکل‌های سیاسی و اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی، در کمیسیون تخصصی معاونت فرهنگی و دانشجویی گفت: حمایت از تشکل‌های دانشگاهی یک واجب فرهنگی است.
دکتر محمد قربانی گلشن‌آبادی تاکید کرد: هیئت نظارت سه نفره واحدهای دانشگاهی باید اهتمام ویژه‌ای در نظارت بر تشکل‌ها داشته باشند.
او افزود: قوانین و حقوق دانشگاهی تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی باید اجرا شود و نباید حقوق دانشجویان در موارد مختلف پایمال شود. وحدت رویه تشکل‌ها و کانون‌های دانشگاهی یک لازمه و اصل است. 
مدیرکل تشکل‌های سیاسی و اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: بحث‌های حقوقی و قوانین باید جدی گرفته شود. رؤسای واحدها فضای تعامل و کار را برای دانشجویان فراهم کنند. برنامه‌های محتوایی برای مواجهه با جریان‌های معاند باید تولید و همکاری‌های لازم برای اجرای دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و تربیتی انجام شود.


نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =