کرسی‌های آزاداندیشی، فرصتی برای بررسی فراز و فرود جنبش دانشجویی(12 - آذر - 1397)
کرسی‌های آزاداندیشی مجالی برای مباحثه علمی پیرامون موضوع های مختلف است. در آستانه روز دانشجو اما بهتر است فراز و فرود جنبش دانشجویی در کرسی‌های آزاداندیشی بحث شود.
مقام معظم رهبری، آذر۸۷ در دیدار با دانشجویان دانشگاه علم‌ و صنعت در تبیین ویژگی آرمان‌خواهی و آرمان‌گرایی دانشجویان، به تاریخچه‌ شکل‌گیری جنبش دانشجویی اشاره و تاکید کردند: به استناد واقعیات تاریخی، بدنه‌ جنبش دانشجویی همواره با استکبار، سلطه، دیکتاتوری و استبداد به ‌شدت مقابله کرده و با همه‌ وجود، عدالت‌خواه بوده است و هرکس مدعی جنبش دانشجویی است، باید به این ویژگی‌ها پایبند باشد.
ایشان شهادت سه دانشجوی دانشگاه تهران در تظاهرات ضدآمریکایی ۱۶ آذر ۱۳۳۲ را نشانه‌ ای از جوهره‌ ضداستکباری جنبش دانشجویی خواندند و افزودند: جنبش دانشجویی با آغاز نهضت روحانیت در سال ۱۳۴۲ به این حرکت عظیم پیوست و دانشجو و دانشگاه دوشادوش روحانیت به یکی از بازوهای اساسی نهضت روحانیت و یکی از عوامل پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل شدند.
به گزارش خبرنگار آنا، یکی دیگر از مطالبات مقام معظم رهبری این موضوع است که دانشگاه باید محل جوشش و اوج‌گیری دائم دو جریان حیاتی «علم و تحقیق» و «آرمان‌گرایی و آرمان‌خواهی» باشد.
تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی و اتحادیه‌های دانشجویی همگی از ابزارهای مختلف دانشجویان برای فعالیت و اثرگذاری در دانشگاه و جامعه است. بنابراین ضرورت دارد دانشجویان در کرسی‌های آزاداندیشی حاضر شوند و درباره این موضوع ها به بحث بنشینند که آیا جنبش دانشجویی به معنای واقعی کارکردهای خود را انجام می‌دهد؟ آیا جنبش دانشجویی پویا است؟ آیا جنبش دانشجویی از دولت‌ها و احزاب سیاسی تأثیر می‌پذیرند و راه‌کار مقابله با این تأثیرگذاری‌ها چیست؟

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =