دکتر کلانتری: شانزدهم آذر بهترین زمان بصیرت‌افزایی دانشجویان است(12 - آذر - 1397)

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد؛ شانزدهم آذر بهترین زمان ممکن برای بصیرت‌افزایی و نخبه‌پروری سیاسی در دانشگاه است.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری در نشست تخصصی دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، با بیان اینکه نقش دانشگاه در دنیا بی‌بدیل و تأثیرگذار است، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها رویدادهای مهمی در جهان رقم زده و بعضا مسیر تاریخی کشورها را تغییر داده‌اند.
او، مسائلی نظیر جهان‌بینی در غرب، وضعیت سیاسی کشورها، ایجاد قدرت‌های جهانی و بسیاری مسائل دیگر را متأثر از نقش دانشگاه در دنیا دانست و اضافه کرد: جهان در پیچ تاریخی مهمی قرار گرفته که آشفتگی سیاسی برخی از کشورها و حتی مکاتبی چون اومانیسم، سکولاریسم و لیبرالیسم نشأت گرفته از کارکرد دانشگاه‌هاست.
به گزارش خبرنگار آنا، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب اسلامی است و از ابتدا قرار بود در مسیر انقلاب اسلامی شکل بگیرد، توضیح داد: این دانشگاه با حمایت مستقیم امام راحل و همه ارکان نظام شکل گرفت و امروز نیز مقام معظم رهبری با انتخاب دکتر ولایتی که شخصیت شناخته شده در مسائل سیاسی و علمی است، به این دانشگاه اهمیت بیشتری دادند.
کلانتری، دانشگاه آزاد اسلامی را نعمت بزرگی برای کشور، جامعه و خانواده‌ها دانست و تاکید کرد: اگر دانشگاه آزاد اسلامی نبود، بسیاری از فرزندان این سرزمین به ‌دلیل تحصیل علم در کشورهایی که از نظر هویتی و فرهنگی با ارزش‌های جامعه اسلامی ما منافات دارند، به ورطه نابودی کشیده می‌شدند.
او با اشاره به اینکه در دوره تازه مدیریت دانشگاه تلاش شده گامی اساسی، مناسب، دقیق و رو به جلو در تمامی عرصه‌ها برداشته شود، عنوان کرد: همت تمامی مسئولان دانشگاه، اقتدار دانشگاه آزاد اسلامی در سه حوزه تولید علم، آموزش و پرورش نیروی انسانی و نخبه آینده‌ساز است که این مهم با افزایش کیفی کارکرد دانشگاه میسر خواهد شد.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مسائل فرهنگی و کار در این حوزه بسیار مهم است، افزود: رویکرد کلان حوزه فرهنگی، معرفتی و تعمیق فکر و اندیشه دانشجویان و دانشگاهیان است و باید برای رفع خلاء فکری و اندیشه اسلامی در نسل جوان و جامعه کارهای زیرساختی و اثرگذار انجام داد.
او، گام اصلی در ریل‌گذاری مسائل فرهنگی در دانشگاه را جاری کردن مُر قوانین اسلام در دانشگاه عنوان کرد و ادامه داد: در دانشگاه اسلامی و فرهنگی، ظاهر دانشگاه، عملکرد درونی دانشگاه و کارکرد بیرونی دانشگاه مطابق فرهنگ ناب اسلام است.
کلانتری با اشاره به نزدیک بودن روز دانشجو، گفت: هر کاری نیازمند زمانی خاص است و برای بصیرت‌افزایی و نخبه‌پروری سیاسی در دانشگاه، شانزدهم آذر بهترین زمان ممکن است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ۱۶ آذر سند تاریخی و غیرقابل تغییر و تحریف در رویدادهای تاریخی کشور است، خاطرنشان کرد: ماهیت این روز، ضدآمریکایی است و مسئولان دانشگاهی با حفظ هویت استکبارستیزی در قالب برنامه‌های کیفی مانند سخنرانی‌های روشنگرانه، پرسش و پاسخ و میزگردهای سیاسی، باید ذهن دانشجویان را آماده مقابله با دشمنان ایران اسلامی کنند.

پرداختن به موضوع های معرفتی و معنوی، ویژگی مهم کارکرد تشکل‌های دانشگاه
کلانتری همچنین در اختتامیه اردوی تشکیلاتی دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان‌های‌ فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد با عنوان «حیات طیبه دو» به میزبانی واحد بوشهر، پرداختن به موضوع های معرفتی و معنوی، را ویژگی مهم کارکرد تشکل‌های دانشگاه دانست.
او با طرح این پرسش که نیاز اصلی دانشجوی امروز چیست؟ گفت: بر اساس یک تجربه بلند‌مدت از حضور خود در آموزش عالی کشور، بهترین پاسخ را در بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانشجویان می‌توان یافت که معظم‌له فرمودند: مشکل اصلی فضای دانشجویی ما، ضعف تحلیل مسائل است.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه با وجود جبهه بزرگی از دانشجویان آگاه، برخی دانشجویان به واسطه نبود شناخت و مطالعه کافی از فضای دوره زندگی خود، کشور، تاریخ معاصر، دشمنان و مسائل مختلف درون و برون کشور آگاهی ندارند، تصریح کرد: متأسفانه این ناآگاهی بعضاَ سبب می‌شود جوانان ما به راحتی فریب‌ بخورند، ابزار دست جریانی خاص قرار‌ گیرند و در مسیر غلطی قدم بگذارند. بنابراین اگر به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب دقت کنیم، درمی یابیم که ایشان بر فهم سیاسی و معرفتی دانشجویان تأکید زیادی فرموده‌اند.
کلانتری با یادآوری تاریخچه تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کشور اظهار کرد: نخستین تشکل دانشجویی دانشجویان، انجمن اسلامی دانشگاه تهران بود. این تشکل، فقط هشت سال پس از تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۲۲ به دست جمعی از دانشجویان رشته پزشکی که حضور یک جریان اسلامی بیدار، فعال و آگاه را برای هدایت جوانان به سمت آرمان‌های الهی در دانشگاه لازم می‌دیدند، شکل گرفت.
او با بیان اینکه فعالیت این دانشجویان در فضایی غریبانه و بسته شکل گرفت، اضافه کرد: در آن دوران، نه مدیریت دانشگاه علاقه‌مند به تشکیل چنین تشکلی بود و نه حاکمیت سیاسی وقت کشور انجام این‌گونه فعالیت‌ها را در دانشگاه مجاز می‌دانست.
کلانتری توضیح داد: انجمن اسلامی دانشجویان، نخستین گروه دانشجویی بود که با امام خمینی (ره)، بیعت کرد. پس از تأسیس دانشگاه شیراز و دانشگاه تبریز و متعاقب آن ایجاد انجمن اسلامی دانشجویان در آن دانشگاه‌ها، دانشجویان در سال ۱۳۴۱ نخستین گام خود را در مبارزه های سیاسی کشور برداشتند و بلافاصله با بنیانگذار کبیر انقلاب بیعت کردند.
عضو هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از انتظارها از دانشجویان را مطالعه، افزایش آگاهی ‌و سطح بینش خود نسبت به مسائل عنوان و تاکید کرد: بحث معرفتی و معنوی در دانشگاه بسیار مهم و حائز اهمیت است.

نظرات

نظراتی که حاوی توهین است منتشر ‌نمی شوند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
نام :
ایمیل :
نظر شما :
2+3 =